Metamorfoza polskiego budownictwa – tak zmieniały się dachy polskich domów na przestrzeni lat

Redakcja

4 marca, 2024

W polskim budownictwie dachy zawsze odgrywały istotną rolę. To one chroniły wnętrza domów przed deszczem, wiatrem, śniegiem czy słońcem. Dachy były także wyznacznikiem statusu społecznego, a ich wygląd i materiał stanowiły o prestiżu rodziny. Przez lata zmieniały się technologie, materiały oraz potrzeby ludzi, co wpłynęło na ewolucję dachów. W tym artykule przyjrzymy się, jak zmieniały się dachy polskich domów na przestrzeni lat oraz dlaczego współczesne metody często okazują się lepsze.

Od słomy do nowoczesnych materiałów — historia pokryć dachowych

W dawnych czasach, szczególnie w średniowieczu (XI-XV w.) oraz w okresie renesansu (XVI w.), najbardziej powszechnym materiałem na dachy w Polsce była słoma. Chłopi, rzemieślnicy i mieszczanie wykorzystywali ten surowiec z powodu jego dostępności oraz niskich kosztów. Słoma była łatwa w pozyskaniu, a jej stosowanie dawało ochronę przed deszczem i wiatrem. Dachy ze słomy można było spotkać w tradycyjnych drewnianych domach wiejskich i w dawnych miastach, gdzie z czasem zostały zastąpione przez inne materiały, takie jak gont czy dachówka ceramiczna.

Azbest — niebezpieczny trend w polskim budownictwie

W XX wieku popularnym materiałem stosowanym do pokryć dachowych stał się azbest. Materiał ten był trwały, odporny na warunki atmosferyczne i tani. Niestety, z biegiem lat odkryto jego szkodliwość dla zdrowia, a konkretnie — powodowanie chorób płuc. W wyniku tego azbest został wycofany z użycia, a do 2032 roku planuje się całkowite usunięcie dachów z azbestu.

Współczesne pokrycia dachowe — funkcjonalność pozwalająca na proste mycie dachów

Współczesne budownictwo dachowe charakteryzuje się zróżnicowaniem materiałów. W zależności od potrzeb, budżetu czy lokalizacji, można wybrać takie materiały jak blachodachówka, dachówka ceramiczna, dachówka betonowa, czy papa termozgrzewalna. Tego typu pokrycia dachowe łączą w sobie trwałość, odporność na warunki atmosferyczne, a także pozwalają na proste mycie dachu.

Współczesne dachy a tradycja — jak kształtowała się architektura dachów na przestrzeni lat?

Wraz z upływem lat zmieniał się nie tylko materiał wykorzystywany do pokrywania dachów, ale też następowała ewolucja jego kształtu. W polskim budownictwie można wyróżnić kilka charakterystycznych stylów, takich jak:

  • dachy dwuspadowe,
  • mansardowe,
  • pulpitowe
  • i wielospadowe.

Kształty te ewoluowały zarówno ze względu na zmieniające się gusta, jak i potrzeby mieszkańców, takie jak ochrona przed opadami i lepsze wykorzystanie przestrzeni poddasza.

Współczesne dachy a ekologia i energooszczędność

Pewne zmiany zachodzące w budownictwie dachów wynikały też ze wzrostu świadomości społecznej w kontekście ekologii i energooszczędności. Obecnie dachy nie są już tylko elementem estetycznym, ale także ważnym składnikiem domu, który wpływa na jego bilans energetyczny. Współczesne dachy wyposażane są w izolacje termiczne, a także systemy odzyskiwania ciepła czy instalacje fotowoltaiczne. Pełnią zatem dodatkowe funkcje, do których muszą zostać przystosowane.

Dlaczego warto dbać o dach i jak to robić?

Jakkolwiek spodziewamy się dalszej ewolucji budownictwa, to nadal planujemy żywotność dachów na dziesięciolecia. W jego utrzymaniu w dobrej kondycji pomagają takie czynności jak mycie, malowanie czy konserwacja dachu. Dobrze zadbany dach pozostaje przez lata estetyczny i chroni wnętrze domu przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak słońce, wiatr, promieniowanie ultrafioletowe czy opady deszczu, śniegu, gradu…

Mycie i malowanie dachów we współczesnym budownictwie

Pierwszym sposobem na zadbanie o pokrycie dachowe jest mycie dachów. Regularne mycie dachu pozwala zachować jego czystość, a także zabezpieczenie go przed rozwojem glonów, mchu i porostów, a tym samym pośrednio przed korozją. Przeprowadza się je przy pomocy odpowiednich preparatów i myjki ciśnieniowej. Chociaż czynność ta nie jest zbyt skomplikowana, to zazwyczaj zleca się ją firmom, które posiadają wykwalifikowanych pracowników do pracy na wysokości.

Proces konserwacji dachu na przykładzie mycia dachu z blachodachówki

Jak przebiega czyszczenie współczesnego dachu? Na przykład mycie dachu z blachodachówki wykonuje się, pamiętając o kilku zasadach:

  • Bezpieczeństwo przede wszystkim — podczas pracy na wysokości, należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie, stosując uprzęże, kask ochronny oraz rękawice.
  • Dobór środków czyszczących — warto wybrać specjalistyczne preparaty do mycia dachów, które usuną zabrudzenia, nie niszcząc powierzchni blachodachówki.
  • Stosowanie odpowiednich narzędzi — do mycia dachu z blachodachówki najlepiej wykorzystać myjkę ciśnieniową o regulowanym ciśnieniu, która pozwoli na skuteczne usunięcie zabrudzeń, bez ryzyka uszkodzenia pokrycia.

Mycie dachu z blachodachówki nie zawsze na tym się kończy. Jeśli planowane jest malowanie dachu, to należy poczekać, aż powierzchnia po myciu wyschnie, aby farba przylegała właściwie do powierzchni.

Mycie dachu przed malowaniem

W przypadku widocznego zużycia materiału można też przeprowadzić malowanie dachu. Jeśli dach wymaga odświeżenia, należy go najpierw dokładnie oczyścić. Dlatego przeprowadza się mycie dachu przed malowaniem. Cały zabieg znacząco zwiększa żywotność pokrycia dachowego. Ponieważ cały proces wymaga fachowej wiedzy i sprzętu, wiele osób decyduje się na skorzystanie z usługi malowanie dachów Biotop. Oczywiście mycie i malowanie dachu to tylko powierzchowne zabiegi. Czasami jest konieczna większa konserwacja. Regularne przeglądy dachów i naprawy ewentualnych uszkodzeń pozwalają na wzmocnienie osłabionej struktury i zapobiega dalszej destrukcji.

Historia kołem się toczy

Odkrywanie historii dachów to fascynująca podróż przez wieki, która ukazuje ewolucję polskiego budownictwa. Dachy były i są ważnym elementem naszej kultury, dlatego warto dbać o nie oraz poznać ich historię. Współczesne domy, choć korzystają z nowoczesnych technologii, mogą czerpać z doświadczeń minionych epok, tworząc harmonijne i funkcjonalne przestrzenie. Niewątpliwie jednak zmiany zaszły nie tylko w samym wyglądzie dachu, ale też w pielęgnacji pokryć dachowych. Stosowane dzisiaj rozwiązania pozwalają na mycie i malowanie dachu, czyli odświeżenie i przedłużenie żywotności bez konieczności wymiany pokrycia.

Polecane: