15. Międzynarodowy Festiwal TEATROMANIA potrwa od 17 do 26 maja

- obserwujemy rzeczywistość, komentujemy realia! Na scenach zagoszczą Wizjonerzy i Społecznicy,
a na afiszu ciężki pegaz na ciężkie czasy…

„Teatr to bardzo bogata dziedzina sztuki, pełno tu najróżniejszych perełek, zjawisk, wyzwań. Już od 15 lat odkrywamy coraz to nowe tego dowody i staramy się z Państwem dzielić choć fragmentem teatralnego wszechświata, zapraszając do Bytomia znakomitych artystów, którzy już podbili serca publiczności prestiżowych światowych festiwali, ale też tych, których odkrywamy, a którzy lada moment na tych prestiżowych festiwalach zatryumfują. Co roku staramy się prezentować bardzo różne zjawiska – bo sposobów myślenia o teatrze jest wiele. Teatry, zespoły, spektakle, różnią się więc – jak ludzie. Są wśród artystów teatru wizjonerzy – twórcy kreujący na scenie własny autorski świat, obrazy nasycone emocjami, w których czasem słowo okazuje się zbędne, są wśród nich społecznicy – artyści, którzy reagują na to, co dzieje się wokół nas i w nas, nie przejdą obojętnie wobec krzywdy czy niesprawiedliwości. Co najważniejsze jednak, staramy się pokazać Państwu, że teatr jest blisko człowieka, blisko nas. Artyści, których zapraszamy, podobnie jak Państwo, podobnie jak my próbują każdego dnia mierzyć się ze światem, czasem – jak Państwa – ogarnia ich niepokój, czasem rozpacz, czasem wszechogarniające szczęście i zachwyt. Patrzą na świat – nasz wspólny świat – i nadają kształt spektaklu emocjom, sprawom ważnym i wspólnym dla nas wszystkich. Zaufajcie nam Państwo – teatr jest bliżej niż mogłoby się komukolwiek wydawać.”

Dagmara Gumkowska – Dyrektor Artystyczny Festiwalu
Spektakle

17 maja (piątek)

16.30 – Rynek w Bytomiu, ul. Dworcowa, pl. Sikorskiego
„Wandering Orquestra” („Wędrująca orkiestra”) – Wędrująca orkiestra (Hiszpania) / polska premiera!
Szalona akcja plenerowa artystów współpracujących m.in. z zespołem Kamchatka, który podbił serca bytomskiej publiczności podczas ubiegłorocznego festiwalu. Muzycy przybywają do Bytomia, aby zagrać koncert. Okazuje się jednak, że nie do końca wiedzą, gdzie ów koncert miałby się odbyć, a ich wędrówka przez obce miasto w poszukiwaniu sali koncertowej obfituje w komiczne perypetie.
presskit.doc -17 wędrująca orkiestra
zdjęcia.zip
19.00 – BECEK
Aleksander Fredro, „Zemsta” – Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie reż. Krzysztof Jasiński
Bytomska publiczność będzie miała okazję zobaczyć to przedstawienie tuż po premierze, która miała miejsce 9 marca tego roku. Klasyka polskiej komedii w nowym, świeżym ujęciu i gwiazdorska obsada: w roli Cześnika Raptusiewicza Daniel Olbrychski, Rejenta Milczka zagra Andrzej Seweryn, Podstolinę Joanna Trzepiecińska. Dodajmy, że muzykę do spektaklu skomponował Piotr Rubik.
presskit.doc- 17 zemsta

18 maja (sobota)

18.30 – Becek
„Hotel Paradiso” – Familie Flöz (Niemcy) / polska premiera!
Piękna historia opowiadana bez słów, elementy komedii, szczypta nostalgii, ogromne maski i teatr, który udowadnia, że faktycznie zdarzają się spektakle dla widzów od lat 5 do 105. Zespół Familie Flöz pojawił się w Polsce kilka lat temu właśnie za sprawą Teatromanii, prezentując spektakl „Teatro Delusio” i zaczarował naszą widownię, podobnie jak publiczność wielu innych krajów.
Prezentacja spektaklu jest dofinansowana ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
presskit.doc – 18 hotel paradiso
21.30 – Rynek /Bytom
„Hutnicza symfonia” („Furnace Symphony”) – Theater Titanick (Niemcy) / polska premiera!
Theater Titanick specjalizuje się w robiących ogromne wrażenie widowiskach plenerowych. W Bytomiu zaprezentuje spektakl-koncert „Furnace Symphony” – wizualną symfonię metalu, ognia i dźwięku, znakomicie nawiązującą do przemysłowej historii tego regionu. Artyści zespołu z humorem zestawiają buchające ogniem hutnicze piece i orkiestrę symfoniczną, czego efektem jest nieoczekiwany koncert na dziwnych, ogromnych instrumentach.
Prezentacja spektaklu jest dofinansowana ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
presskit.doc – 18 hutnicza symfonia

19 maja (niedziela)

17.30 – PWST w Bytomiu, ul. Piłsudskiego 24a
„Zasłyszane na temat świata” („What I Heard About the Word”) – mala voadora (Portugalia)/ Third Angel (Wielka Brytania) / polska premiera!
Co wiemy o otaczającym nas świecie? Skąd czerpiemy informacje na jego temat? Na jakich podstawach opieramy nasz światopogląd, formułujemy opinie? „What I Heard About the World” to wspólny projekt portugalskiego zespołu mala voadora oraz brytyjskiej grupy Third Angel. Nowoczesny spektakl balansujący na granicy działań performance z wykorzystaniem wykonywanej na żywo rockowo-punkowej muzyki jest oparty na nadesłanych przez ludzi z całego świata wiadomościach medialnych. Rzadko zdarza się, aby tak „przyjemnie” oglądało się spektakle będące prawdziwym intelektualnym wyzwaniem.
presskit.doc – 19_zasłyszane
20.00 – Becek
„Harlekin”
– Derevo (Rosja)
Założony przez Antona Adasińskiego w 1988 roku zespół Derevo to jeden z najbardziej rozpoznawalnych europejskich teatrów eksperymentalnych, od wielu lat łączący w swoich spektaklach sztukę pantomimy, clownady i tańca. Spektakle Dereva to poetyckie opowieści w bardzo charakterystyczny dla zespołu sposób łączące smutek i humor, poezję i żart, metafizykę i dosadność. Ich „Harlekin” to piękna, uniwersalna, opowiadana bez słów historia, której bohaterem jest tak dobrze znany w naszej kulturze Arlekin, Clown, Błazen, Pierrot, Mr Punch, który – jakkolwiek zwany – powraca w różnych krajach, momentach historii, by bawić pomimo swego smutku. Ale to też opowieść o dojrzewaniu, o godzeniu się z przemijaniem, z tym, że w naszym życiu przeplata się komizm i tragizm, o odkrywaniu tego, co ważne i co może przetrwać wraz z nami. Spektakl był nominowany m.in. do nagrody Total Theatre Award na Międzynarodowym Festiwalu Fringe w Edunburgu w 2010 r.
presskit.doc – 19 maj harlekin

20 maja (poniedziałek)

17.30 – miejsce prezentacji zostanie wybrane przez uczestników warsztatów, zainspirowane efektem spotkań, na pewno gdzieś w Bytomiu :)
Akcja plenerowa w wykonaniu aktorów Teatru Biuro Podróży oraz młodzieży
Akcja – niespodzianka! Artystyczne spotkanie aktorów jednego z najciekawszych polskich teatrów realizujących spektakle plenerowe i młodzieży. Wspólne działanie w plenerze będzie rezultatem spotkań warsztatowych. Do udziału zaprosiliśmy m.in. uczniów Klas Twórczych Gimnazjum nr 1 z Oddziałami integracyjnymi w Bytomiu.
19.00 – Becek
„Maraton” („Marathon”) – Aharona Israel Company (Izrael) / polska premiera!
To pierwszy z trzech izraelskich spektakli, który zaprezentujemy podczas tegorocznej TEATROMANII, pokazujący Izrael, jakiego nie znamy z telewizyjnych wiadomości, ale taki, jakim widzą go jego mieszkańcy, czasem młodzi, zbuntowani, dumni, czasem zmęczeni historią i uginający się pod ciężarem traum przeszłości.
Tytułowy maraton (na scenie faktycznie widzimy aktorów w morderczym, ciągłym biegu) to metafora naszej codziennej nieustannej gonitwy, by sprostać oczekiwaniom, jakie mają wobec nas inni albo jakie sami przed sobą stawiamy. Uniwersalne sprawy, ale też obraz Izraela z perspektywy jego młodych mieszkańców: dziewczyny, która zmaga się ze stereotypowym obrazem kobiety – nie chce pójść do wojska, chłopaka, który nie wpisuje się w ideał obywatela walczącego za kraj, imigranta, który marzy o lepszej przyszłości dla swojego syna. To również metafora izraelskiego stylu życia, widać tu elementy przesycające mentalność mieszkańców Izraela – nieustanne poczucie zagrożenia, życia w stanie gotowości, desperacką wierność ideom i ideałom własnego narodu. Siłą tego spektaklu jest autentyzm – autentyzm pytań, wątpliwości i wplecionych w spektakl własnych doświadczeń młodych aktorów.
presskit.doc – 20 maja (poniedziałek) maraton

21 maja (wtorek)

19.00 – parking Centrum Handlowego Agora Bytom
„Bracia i siostry” reż. Maja Kleczewska, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu
Autorskie przedstawienie jednej z najważniejszych współczesnych reżyserek teatralnych – Mai Kleczewskiej i dramaturga Łukasza Chotkowskiego. Mroczna wizja świata po katastrofie, a zarazem gra z klasyką – nawiązania do „Trzech sióstr” Czechowa i „Braci Karamazow” Dostojewskiego. Maja Kleczewska zdaje się pytać: co pozostało człowiekowi, który stracił wszystko, kiedy wszystko straciło znaczenie? Można jeszcze poszukać sensu istnienia w samym sobie. Ale żeby dotrzeć do tej prawdy, trzeba zejść w głąb własnej duszy i serca i odpowiedzieć sobie na pytanie: kim jestem. Jeden z najbardziej oczekiwanych spektakli tego roku. Premiera odbyła się 12 stycznia 2013.
presskit.doc – 21 bracia i siostry

22 maja (środa)

19.00, miejsce: Becek
Retransmisja z Metropolitan Opera w Nowym Jorku: „Czarodziejski flet”
Czarująca, ponadczasowa opowieść, baśń Wolfganga Amadeusza Mozarta zaprezentowana w skróconej, anglojęzycznej wersji. Realizacja pod batutą Maestro Jamesa Levine’a, w obsadzie Nathan Gunn, Ying Huang, Matthew Polenzani, Erika Miklosa i René Pape. Dorośli i dzieci zostaną oczarowani przez figlarny humor i zapierające dech w piersiach rozwiązania sceniczne. Uwaga – to pierwszy spektakl operowy z nowojorskiej Metropolitan Opera, który prezentowany był w formie transmisji HD live na całym świecie!

23 maja (czwartek)

19.00 – miejsce: Becek
Bożena Keff „Utwór o Matce i Ojczyźnie”, reż. Marcin Liber, Teatr Współczesny w Szczecinie
Tekst, który swoją popularność zawdzięcza m.in. scenicznej realizacji Jana Klaty, która gościła już na Śląsku. Podczas Teatromanii damy widzom szanse zobaczenia innego oryginalnego ujęcia tego materiału – zaprezentujemy realizację przygotowaną przez Marcina Libera, reżysera m.in. spektaklu „III Furie”, za który zdobył Laur Konrada na ubiegłorocznym Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje w Katowicach. Dialog z historią, mitem macierzyństwa, próba ucieczki od tradycji. Znakomite kreacje aktorskie (m.in. Irena Jun w roli Matki).
presskit.doc – 23 maja_ keff

24 maja (piątek)

17.30
Dance Flash Mob – wspólny z taniec z zespołem Home Made Ensemble
Miejsce: Rynek Bytom
Mieszkańcy Tel Awiwu (i pewnie innych izraelskich miast również) spotykają się czasami na plaży, by wspólnie tańczyć quasi folkowe tańce do dźwięków popularnej akurat muzyki. Nie potrzeba do tego specjalnej sali, tanecznego doświadczenia czy szczególnych umiejętności. Niezbędne są tylko chęć zabawy i spotkania. W Bytomiu nie mamy wprawdzie plaży, ale postaramy się pokazać naszym gościom, że mamy dobrą energię i gorący temperament! Zapraszamy serdecznie na bytomski Rynek na wspólny folkowy taniec, który poprowadzą artyści zespołu Home Made Ensemble.
19.00 – Becek
„Betlejem polskie” / reż. tekst i reżyseria: Wojciech Faruga – Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu
Realizacja inspirowana „Betlejem Polskim” Lucjana Rydla. Rydlowska idea przeczytania biblijnej opowieści o narodzinach Zbawiciela przez „Polskę tu i teraz” stała się po 107 latach punktem wyjścia dla spektaklu. Co by się stało, gdyby niepokalane poczęcie wydarzyło się dziś? Czy możliwy jest cud? Jak zareagowalibyśmy, gdyby się wydarzył? Kim może być dzisiejsza Maria? Czy będzie to cud ogólnonarodowy, czy raczej cykl doświadczeń indywidualnych? Kolejny spektakl, który publiczność Teatromanii może zobaczyć niebawem po premierze, która miała miejsce 5 stycznia 2013 roku.
presskit.doc – 24 maja beltejem

25 maja (sobota)

17.30 – Becek
„Zatańczymy” („Shall We Dance”) – Home Made Ensemble (Izrael) / polska premiera!
Kolejna prezentacja młodych izraelskich artystów – spektakl niezależnego teatru Home Made Ensemble. Młody mężczyzna o smukłej sylwetce tancerza wita przybyłych na zajęcia taneczne. Opowiada o swoich zawodowych doświadczeniach, tańcu, marzeniach, zaprasza kogoś do powtórzenia za nim kilku prostych ruchów. W jego historii zaczynają jednak pobrzmiewać ponure tony. Przymusowa służba wojskowa, zakwaterowanie ze starszymi kolegami, przemoc. I moment, gdy on sam „odbija” zło – upokarza Palestyńczyków, którzy próbują przejść granicę. Każe im tańczyć. Jego marzenie staje się narzędziem krzywdzenia innych.
presskit.doc – 25 maj Shall we dance
19.00 – Becek
„Antologia” („Anthology”) – Acco Theatre Center (Izrael)
Czy o Holokauście można rozmawiać przy lampce koniaku? Nie? A jeśli nie można o nim przestać mówić, przestać myśleć, bo wyniesione z czasów wojny obrazy na zawsze wryły się w pamięć i przenikają wszystko? Doświadczona wojną piękna kobieta zasiada przy fortepianie – gra i snuje zabawne opowieści – o muzyce, historii tanga, stworzeniu świata. Muzyka i syn są dla niej najważniejsze, nadają jej życiu sens. W jej opowieści, w równe anegdotycznej z pozoru formie, pojawiają się obrazy obozowych koszmarów. Wraz z synem groteskowo odtwarza makabryczne sytuacje. Zaraziła go traumami, których doświadczyła, kolejne pokolenie dźwiga – może czasem mimo woli – ciężar historii.
Acco Theater Center to jeden z najważniejszych ośrodków teatru alternatywnego w Izraelu. W pracach zespołu eksperymenty artystyczne łączą się z zacięciem społecznym, otwartością i obserwacją świata. Grupa realizuje projekty angażujące artystów pochodzenia zarówno żydowskiego, jak i arabskiego, starając się wspierać współdziałanie i rozwijać wzajemne zrozumienie oraz wzajemną otwartość.
presskit.doc – 25 maja antologia
20.00 – Becek
spotkanie z zespołami Home Made Ensemble oraz Acco Theatre
21.30 – Plac Sobieskiego – ściana Muzeum Górnośląskiego
„Powtarzaj za mną” („Repite conmigo”) – Delrevés (Hiszpania)
Zapierający dech w piersiach spektakl dziejący się na… ścianie budynku, na której tańczą zawieszeni na linach artyści. Delrevés to niezwykła hiszpańska grupa teatralna specjalizująca się w tańcu wertykalnym. Zespół działa w Barcelonie, a jego twórcy mają bardzo różnorodne doświadczenia zawodowe sięgające od sztuk walki po taniec współczesny i teatr.
Swoimi spektaklami przenoszą widzów do magicznego świata, zdają się zaprzeczać istnieniu sił grawitacji, odkrywają nowe aspekty znanej mieszkańcom architektury. Ich taniec na ścianie przeobraża miejską przestrzeń w otwartą scenę. Przedstawieniom Delrevés towarzyszy wykonywana na żywo muzyka oraz projekcje wideo. Spektakl „Repeto Conmigo” powstał z inspiracji opowieścią o Alicji w krainie czarów: dwoma Alicjami, podwojoną rzeczywistością, lustrem, odbiciem, dwoistością znaczeń.
presskit.doc – 25 maj delreves

26 maja (niedziela)

18.30 – CSW Kronika / Bytom
„Mała narracja” – Wojtek Ziemilski
Wojtek Ziemilski to reżyser i artysta wizualny, tworzy prace na pograniczu teatru, sztuk wizualnych i choreografii. W 2006 roku dowiedział się, że jego dziadek, słynny hrabia Dzieduszycki, przez lata współpracował z SB. Odpowiedział na tę sytuację inscenizacją w formie wykładu, łączącą osobistą opowieść, fakty historyczne, wreszcie wielkie i małe narracje. Opowiada o swoim dzieciństwie, jego wspomnienia mieszają się z prasowymi doniesieniami, refleksje z pismami filozofów, obrazy ze świata współczesnej sztuki z archiwalnymi, prywatnymi zdjęciami. Z tych fragmentów buduje własna historię, własną narrację, próbę odpowiedzi na pytanie kim jest i co jest dla niego ważne. W przedstawieniu artystyczna fikcja przeplata się z rzeczywistością, a prywatna narracja z historycznym komentarzem – wszystko po to, by zmierzyć się z bolesnym tematem pamięci i dokonywanych na niej manipulacji.
presskit.doc – 26 mala narracja
20.00 „Pieśni Leara” – Becek
„Pieśni Leara” Teatr Pieśń Kozła (Wrocław)
Długo wyczekiwane przedstawienie jednego z najbardziej oryginalnych polskich i europejskich zespołów. Teatr pieśń Kozła łączy w swojej praktyce trening aktorski, fizyczny i wokalny, nieprzerwanie poszukując nowych rozwiązań artystycznych i sposobów wzbogacenia własnych spektakli. W „Pieśniach Leara” zaproponowali ciekawe i odważne połączenie motywów zaczerpniętych z jednego z najważniejszych utworów Szekspira oraz muzyki – na spektakl składają się pieśni wywodzące się z różnych tradycji i kultur, o których w trakcie trwania przedstawienia – koncertu opowiada reżyser Grzegorz Bral. Międzynarodowa premiera „Pieśni Leara” odbyła się na Fringe Festival w Edynburgu w sierpniu 2012 roku. Podczas festiwalu spektakl uhonorowany został aż trzema prestiżowymi nagrodami: Fringe First, Herald Archangel oraz Musical Theatre Matters Award. „Pieśni Leara” zajęły również 1. miejsce w rankingu wszystkich spektakli teatralnych wystawianych w Edynburgu prowadzonym przez „The List”.
presskit.doc – 26 maja lear
21.15 – Rynek /Bytom
„Carmen Funebre” – Teatr Biuro Podróży (Poznań)
Spektakl należący już do klasyki polskiego teatru plenerowego. Choć zrealizowany wiele lat temu, nadal pozostaje dotkliwie aktualną opowieścią o losach wygnańców. Inspiracją do powstania przestawienia były nasilające się konflikty etniczne, wybuchy nacjonalizmu i wojna w Bośni. Podczas pracy nad spektaklem członkowie zespołu spotkali się z uchodźcami z byłej Jugosławii. Ich relacje przyczyniły się do powstania uniwersalnych metafor opisujących los wygnańców. Powstał piękny spektakl, w którym zamiast słów ich historie opowiadane są obrazami – postacie szczudlarzy, ogień, efekty świetlne, przejmująca muzyka pozostają na długo w pamięć.
presskit.doc – 26_biuro podróży

UWAGA: Wszystkie spektakle zagraniczne, w których wykorzystano tekst, będą tłumaczone na język polski!!!!

Więcej informacji znajdziecie na stronie Teatromanii becek.pl/teatromania/

Lubisz ten wpis? Podziel się:
 • Digg
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Add to favorites
 • FriendFeed
 • LinkedIn
 • MySpace
 • PDF
 • RSS
 • Twitter
 • Wykop
 • Yahoo! Bookmarks