Wczoraj odbyła się premiera promującego Śląsk teledysku pod tytułem „Jadymy na Bogato”. Zapowiadało się na prawdę dobrze, ta cała otoczka i wywiady, twarze, które figurują w teledysku, sam pan Kutz i Grubson, dwoje ludzi, których cenię za to co zrobili, zaufałam że jeśli użyczyli swojego wizerunku, to musi być to coś na prawdę gryfnego. Jestem pierwsza do takich akcji, ale tutaj chociaż bym bardzo chciała przychylna, być nie potrafię, i jedno szczęście że mamy ludzi na Śląsku, którzy potrafią go na prawdę dobrze zaprezentować a nie ośmieszać, choćby Katowicki Bit, po którym widać że MOŻNA zrobić coś profesjonalnego i na poziomie.

- Chcemy aby była to zabawna i zaskakująca mieszanka tradycji, nawet stereotypów ze współczesnym obrazem naszego regionu. Ot parafraza tego kim jest Ślązak, z przymrużeniem oka – tłumaczy jeden z inicjatorów akcji.

- To bardzo zabawne przedsięwzięcie. Lepsze od tych wszystkich politycznych głupot, które się dzieją. Podoba mi się, że są młodzi ludzie, którzy mają poczucie humoru, żeby w inteligentny sposób promować region śląski. Nareszcie na Śląsku jakaś inteligencja się rodzi – powiedział PAP Kutz.

Realizacja pomysłu trwała trzy miesiące.  Zdjęcia do teledysku trwały kilka dni, wystąpili w nich oprócz Kutza i Grubsona, Kabaret Młodych Panów.  Clip był kręcony w Katowicach, Chorzowie, Rybniku i Radlinie. Projekt Ślązak jest odpowiedzią na dwa projekty: Projekt Warszawiak „Nie ma cwaniaka na warszawiaka” i „Projekt Trójząb”.

Z tej zabawnej i zaskakującej mieszanki tradycji wyszedł porażający kicz, który kaleczy oczy i uszy, rozrywka najniższego lotu. Tutaj nawet nie ma śmieszności a irytująca żenada. Miała być to auto-satyra, ale żeby satyrą bądź ironią się imać należy mieć do tego predyspozycje, jeśli się ich nie ma, wychodzi przykra karykaturalność jej naśladownictwa. Co się stało z zamysłem i realizacją, co przyćmiło ludzi tworzących ten projekt, było tyle potencjału do wykorzystania, można było na prawdę zrobić coś z jajem i na poziomie.

Do projektu Warszawiaka się to nawet nie umywa, jest niedopracowane, realizacja i udźwiękowienie leży, scenariusz straszny, nie ma spójności, szkoda wielka szkoda.

- Pokazujemy Śląsk tradycyjny i nowoczesny - powiedziała PAP jedna ze współautorek wyprodukowanego w ramach „Projektu Ślązak” klipu Sabina Dyla. Dodała, że chcieli pokazać województwo śląskie z tej tradycyjnej i nowoczesnej strony, żeby nie kojarzyło się tylko z kopalniami, ale także z biznesem, dobrą zabawą i rozrywką.

Niestety chopcy kompromitują Śląsk zamiast go fajnie promować, to co miało być atutem jest ośmieszającym bełkotem, za taką promocję ja jako rodowita Ślązaczka podziękuję. Tutaj nie ma promocji dobrej rozrywki i zabawy w tle, tutaj jest godne pożałowania prostactwo. Między innymi przez takie coś wyjeżdżając poza granice Śląska obalam mity o Ślązaku – prostaku, który ino krzyżówki rozwiązuje se swoją otyłą frelą, a na niedzielny łobiod jak ni ma rolady i rosołu jest oburzony na cały świat, horyzonty mo proste i nikłe a jego jedynom rozrywkom jest picie piwa w szynku.

Dla porównania Projekt Warszawiak : „Nie ma cwaniaka na warszawiaka” i Projekt Trójząb „Montelasino”

A tutaj nasza rodzima odpowiedź: Projket ŚLĄZAK „Jadymy na Bogato”

Tutaj trochę opinii z youtuba:

- szkoda że zmarnowano w sumie niezły pomysł, diskopolo i tekstowo i muzycznie

- O k…a… Jo sie dowiedzioł o tym z radia 90. Myślołech, że jako Grubson tu jest to bydzie coś czym sie idzie w polsce pochwolić. Odwalili kawał roboty. Ale ta robota je do rzici. Chłopy i baby, tako kaszana to se do sosnowca idźcie odstawiać. Grubson, wiela żeś za to skasowoł? Przepraszom was poloki, że takim czymś niby momy sie chwolić. Tego nie robiyły prawdziwe hanysy. Nie robcie se z tego czegoś obrazu o śląsku. TU JEST FAJNIE, a tyn kicz tego nie oddaje w ogóle.

- gdyby to bylo w klimacie chociaz warszwiaka i trojzębu.. to moznaby uznac za jakas taka walke pomiedzy regionami i by bylo to fajne.. a tu ani cfaniactwa ani lansu.. pokazmy regionalizm. Totalnie odstaje od pozostałych projektów- i no niestety nie pozytywnie.jak bardzo lubie śląsk tak to mnie dobiło. 

Z tego można by było zrobić kapitalny clip, trochę wyobraźni bo tekst już jest.

Lubisz ten wpis? Podziel się:
 • Digg
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Add to favorites
 • FriendFeed
 • LinkedIn
 • MySpace
 • PDF
 • RSS
 • Twitter
 • Wykop
 • Yahoo! Bookmarks