Niedawno wspominałam piosenki dla dzieci z lat 80-tych, dzisiaj zajmę się drugą częścią, filmami.

Zacznę od Akademii Pana Kleksa, która była nakręcona na podstawie książki napisanej w 1946 roku przez Jana Brzechwę. Kontynuacją fantastycznych przygód są Podróże Pana Kleksa i Triumf Pana Kleksa.
Do dzisiaj lubię spojrzeć na ten film i posłuchać genialnych piosenek. Myślę, że gdyby ekranizacja przypadła na dzisiejsze czasy  miała by szansę przy odpowiednim wykreowaniu jej oraz marketingu stać się międzynarodowym hitem.

tutaj można posłuchać piosenek z Akademii Pana Kleksa

Mój następny żywo wspominany film to,  Przyjaciel Wesołego Diabła.
Serial nakręcony został na podstawie powieści Kornela Makuszyńskiego z 1930 roku.
Oprócz fantastycznego klimatu tego filmu pamiętam, że miałam ogromnego pietra przed Diabłem Piszczałką, ale chyba nie byłam ostamotniona w tym odczuciu :)

Kolejny serial na mojej liście to,  Siedem Życzeń.
Zespół Banda i Wanda nagrał specjalnie dla tej produkcji aż 9 świetnych  piosenek.
Siedem Życzeń w latach 80-tych był najpopularniejszym serialem młodzieżowym. W roku 2009 ukazała się płyta DVD z piosenkami z serialu zatytuowana Piosenki z serialu Siedem Życzeń.
Fajny był ten czarny koci przemądrzalec.

Kolejny dobrze wspominany przeze mnie film to, Banda Rudego Pająka, który powstał na podstawie powieści Janusza Domagalika Banda Rudego.

Nie mogę pominąć serialu Janka, w który były wplecione autentyczne wątki historii z lat 20-stych ubiegłego wieku. Oj zazdrościłam Jance jej cudownego pierścienia, pamiętam że moja babcia miała bardzo podobny, ile się nakręciłam i nawypowiadałam zaklęć, niestety nie posiadał magicznej mocy.

Pamiętam jeszcze serial Dziewczyna i Chłopak.
Film został nakręcony na podstawie książki Hanny Ożogowskiej Dziewczyna i Chłopak, czyli heca na 14 fajerek.

Szaleństwa Panny Ewy też miło wspominam.

Szkoda, że wszystko co powyżej jest tak rzadko emitowane, jeśli wogóle, bo na prawdę mamy się czym pochwalić. Myślę, że Akademia Pana Kleksa razem z Przygodami Wesołego Diabła i innymi pozycjami nie jest gorsza od dzisiejszego Harrego Pottera.
Tylko jakoś te nasze produkcje są zapominane, zamiatane pod dywan. Owszem ciężko im konkurować z nowymi, wybajerzonymi filmami, ale można by było wykreować modę, zacząć więcej wspominać w mediach i gazetach, żeby dzieciaki sięgały równie chętnie po nasze rodzime książki i filmy jak po rozbuchanego komerycjnie Harrego.
No i znowu przyjdzie mi narzekanie i chwalenie starego. Bo gdzie te czasy kręcenia seriali dla dzieci i młodzieży o pozytywnie – kreatywnym wydźwięku, mimo mojej jakże szczerej chęci przytoczenia choćby jednego tytułu, który powstał w niedawnym czasie, gdzie były by tak świetne piosenki jak w Panie Kleksie czy w Siedem Życzeń, gdzie był był tak niesamowity klimat jak w Przygodach Wesołego Diabła, niestety nie mogę wymienić nic.

A teraz trochę wspominek z zagranicy :)

Na pierwszy ogień idzie Nekończąca się opowieść Wolfganga Petersena.
Film był ekranizacją powieści Michaela Ende Niekończąca się Historia. W dniu premiery była to najdroższa produkcja filmowa spoza USA i Związku Radzieckiego.  W roku 1990 powstała kolejna część filmu pod tytułem Niekończąca się Opowieść II: Następny Rozdział a w roku 1994 postała trzecia część Niekończąca się Opowieść III: Ucieczka z Krainy Fantazji.
Niekończącą się opowieść na kasecie wideo przyniosł mi brat w pewne wakacje. Film mnie tak zauroczył, że następny tydzień spędziłam oglądając go w koło, znałam każdy kadr. Ten tytuł niewątpliwie jest jednym z najważniejszych filmów jakie zobaczyłam i jakie zapamiętam do końca życia.

Następny na mojej liście jest E.T Spielberga, jeden z najlepszych filmów tego reżysera i jeden z najbardziej przebojowych obrazów w historii kinomatografii. Chyba nie ma takiej osoby, która by nie słyszała o E.T :)

No oczywiście nie mogłabym nie wspomnieć o Gwiezdnych Wojnach. Pamiętam jak emitowali go w wakacje i nagle na podwórku nastała pustka, wszystkich wymiotło przed telewizory, starych i młodych, było to na prawdę wydarzenie. Nigdy przed tem ani potem nie spotkałam się z taką reakcją :)

Jeszcze pewnie mogłabym umieścić tutaj parę tytułów, ale postanowiłam się skupić na tych najbardziej znanych.
Za niedługo ostatnia trzecia część wspominek, bajki.

Lubisz ten wpis? Podziel się:
 • Digg
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Add to favorites
 • FriendFeed
 • LinkedIn
 • MySpace
 • PDF
 • RSS
 • Twitter
 • Wykop
 • Yahoo! Bookmarks