Jestem w trakcie czytania dwóch opasłych tomów traktujących o medycynie ubiegłego wieku, nie dosyć że książki są napisane starym językiem co czyni je dla mnie jeszcze bardziej atrakcyjne to na domiar tego można znaleźć prawdziwe perełki dawnych postępowań, pewnie nie raz jeszcze pozwolę sobie coś nadmienić z tych lektur a póki co dzisiaj przedstawię jak był postrzegany w latach trzydziestych ubiegłego wieku z punktu naukowego onanizm, panowie strzeżcie się.

Poniżej przedstawiam oryginalny zapis z książki Lekarz Ratujący Zdrowie z 1930 roku

Pensjonaty, zakłady-dla kadetów, seminarja nauczycielskie i wogóle wszelkie zamknięte zespoły licznych osób młodocianych mogą być objęte tą powolną zarazą, co też, niestety, zdarza się niezmiernie często zarówno u dziewcząt, jak i chłopców.Jeżeli zgubny ten nałóg nie zostanie we właściwym czasie wykrytym i zwalczonym, to mogą się z tego rozwinąć bardzo poważne zaburzenia cielesne, a zwłaszcza tak zwane nerwice płciowe. Są to ciężkie cierpienia nerwowe narządów płciowych, polegające bądź to na podraż­nieniu w wysokim stopniu, bądź to na całkowitem osłabieniu tej dziedziny. Zwłaszcza stan podrażnienia bywa nadzwyczaj męczący, – gdyż powoduje stały popęd do onanistycznego zaspakajania instynktu płciowego. Gdy jednak się ulegnie temu popędowi, to zaspokojenie nie następuje, i chorzy — chodzi tu bowiem o chorobę — w końcu popadają w stan godny politowania, który jako nerwica płciowa wywiera swój szkodliwy wpływ na całe życie. U płci żeńskiej dochodzi często do przekrwienia podbrzusza z przewłekłymi stanami zapalnymi-Zwalczanie onanizmu jest jednem z najtrudniejszych zadań.”

Czytając dalej dowiemy się jak u takowego rzezimieszka rozpoznać ten proceder:

Inaczej jednak rzecz się ma u dzieci starszych, ponieważ one onanizują się rozmyślnie i dlatego skrycie, tak że dopiero po dłuższym czasie z niektórych oznak powziąć można podejrzenie co do tego, nie będąc jednak w stanie zdobyć istotnej pewności. Dzieci często są apa­tyczne i ospałe, mają sine obwódki naokoło oczu, wykazują usposobienie nieśmiałe i lękliwe i opadają rażąco pod względem wydajności zarówno umysłowej, jak i fizycznej. Usiłowanie mające na celu skłonienie ich do przyznania się chybi prawie bez wyjątku, również badanie lekarskie po­zostaje dość często bez wyniku, gdyż zmian miejscowych przeważnie brak.”

A tutaj jakie są złowieszcze skutki i nagany oraz jak zapobiegać:

Byłoby ciężkim błędem odpowiedzieć na takie wyznanie przedsta­wieniem faktu onanizowania jako grzech śmiertelny, który musi być po­mszczony ciężkiemi karami. Zawsze się mści to, kiedy się sprawy cielesne osadza inaczej, aniżeli ze stanowiska lekarsko-pedagogicznego, który wy­łącznie sam jeden tylko jest uprawniony i powołany do roztrzącania tego rodzaju zagadnień. Inaczej bowiem sprawa dochodzi do zagmatwania po­jęciami teologicznie-moralizatorskiemi, jak to właśnie jest z onanizmem. Tutaj uprawia się z pojęciem „grzechu” niegodną zdrożność, która wtrąca ofiary tego zboczenia w zgryzoty sumienia, mogące im zatruć całe ich życie.

W większości wypadków udaje się zwalczyć to zboczenie w ten sposób, że przemawia się zarówno do ich rozsądku, jak i poczucia honoru. Troskliwy nadzór, usuwanie podniecającej lektury i złego towarzystwa popierają walkę tę nader skutecznie,

Odpowiednie fizyczne środki zaradcze mają bardzo wielkie znaczenie.Chorzy powinny dużo przebywać na wolnem powietrzu, bawić się, robić ćwiczenia gimnastyczne i wogóle uprawiać sport, o ile im wolny czas na to pozwala. Pościel ich składać się powinna tylko z materacu,, płas­kiej poduszki z włosia końskiego i kołdry, ażeby zapobiedz wszelkiemu nadmiernemu przegrzewaniu ciała, a temsamem podnieceniu płciowemu. Wieczorem i zrana pęcherz powinien być dobrze opróżniany. Chłodne obmywania i nacierania działają uspakajająco i orzeźwiająco. Nadzwyczaj wielkie znaczenie ma tu odżywianie: wszelkie napoje wyskokowe, jak również kawa, herbata, dużo mięsa i korzeni powinny być surowo wykluczone i zastąpione obfitem spożywaniem pokarmów roślinnych, jakoteż mleka, kakao, soków owocowych, lekkich wód mineralnych.”

Lubisz ten wpis? Podziel się:
 • Digg
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Add to favorites
 • FriendFeed
 • LinkedIn
 • MySpace
 • PDF
 • RSS
 • Twitter
 • Wykop
 • Yahoo! Bookmarks